library

НАУКОВА БІБЛІОТЕКА

logo dnu

CSS Menu On Top Css3Menu.com

27.01.2016__________

I. Гортаючи сторінки життєвої книги письменниці

...І теє, що буде, здається мені вже минулим: ті люде, їх речі й події знайомі мені, мов чула їх в казці, мов бачила в сні ще здавна, ще змалку... Так, наче сі тіні жили десь зо мною в незнаній країні. І я до них рвуся у ту далечінь, де спогад про мене вже буде, мов тінь від того листка, що зірвався до ранку і в сутіні зник, мов у сивім серпанку... (Леся Українка)

   Леся Українка (справжнє прізвище, ім'я та по батькові – Лариса Петрівна Косач-Квітка) народилася 25 лютого 1871 року в м. Новограді-Волинському, тепер Житомирської області. Її мати – сестра М. Драгоманова - Ольга Петрівна Драгоманова-Косач, яка творила під псевдонімом Олена Пчілка (її поезію й оповідання для дітей українською мовою добре знали в Україні), була активною учасницею жіночого руху, видавала альманах «Перший вінок». Батько – Петро Антонович Косач – високоосвічений поміщик, юрист, який дуже любив літературу, живопис. Дитячі роки минули на Волині (м. Луцьк, с. Колодяжне), де вона пізнала побут і звичаї українського села., народні пісні і казки, красу Полісся. У будинку Косачів часто збиралися письменники, художники і музиканти, влаштовували вечори і домашні концерти. У 6 років Леся почала вчитися вишивати. Через хворобу (з дитинства і все життя хворіла на туберкульоз) вчилася вдома, здобула глибоку і різносторонню освіту. Знала близько 10 мов, у 19 років написала для молодших сестер «Стародавню історію східних народів», була здібною піаністкою, займалася живописом, глибоко знала вітчизняну і світову літературу, історію філософії і новітні досягнення науки. На формування літературно-естетичних поглядів письменниці мав великий вплив М.  Драгоманов. Побувавши 1891 року в Галичині, а пізніше й на Буковині, Леся Українка познайомилася з багатьма визначними діячами Західної України: І. Франком, М. Павликом, О. Кобилянською, В. Стефаником, О. Маковєєм. У 90-х рр. становила зв'язок з соціал-демократичними організаціями Києва і Львова. Друкуватися почала 1884 у Львові в журналі «Зоря» (вірші «Конвалія», «Сафо»). Плідно працювала в різних жанрах і галузях літератури як поет, драматург, прозаїк, перекладач, публіцист, літературний критик, фольклорист. Перша збірка віршів «На крилах пісень» (1893), згодом вийшли збірки «Думи і мрії» (1899), «Відгуки» (1902). З 13 років Леся Українка працювала в галузі перекладу. Перекладала твори М. Гоголя, І Тургенєва, Г. Гейне, Г. Гауптмана, В. Гюго, Дж. Байрона, А. Міцкевича, С. Надсона, А. Негрі, М. Метерлінка, Гомера та інш. У 1900 – 1901 роках співпрацювала з петербурзьким журналом «Жизнь», для якого написала ряд літературно-критичних статей – «Два напрями в новітній італійській літературі», «Малоруські письменники на Буковині», «Замітки про нову польську літературу», «Новітня суспільна драма». У 1904 році вийшла збірка вибраних поезій «На крилах пісень». У 900-ті роки Леся Українка працювала переважно в жанрі драматургії. За відносно короткий час (1896-1913) написала близько 20 драматичних творів, які стали новим явищем в історії української драматургії. Вершина творчості письменниці – драма-феєрія «Лісова пісня», яка утверджує людську мрію, високі почуття, перемогу краси життя над бездуховністю.
   Тяжкий стан здоров'я змушував Лесю Українку лікуватися на курортах Криму, Кавказу, Буковини і Німеччини, Італії, Єгипту, Швейцарії.
   Померла письменниця 1 серпня в м. Сурамі, Грузія у віці 42 років. Похована на Байковому кладовищі в Києві (надгробний пам'ятник – бронза, граніт, скульптор – Г.Л. Петрашевич; встановлений у 1939 році). Могила Лесі Українки є національною пам'яткою.
   Творчість Лесі Українки є видатним явищем не тільки української, а й усієї світової культури. Її драматичні твори ставлять на сценах театрів не тільки України, а й за кордоном. Багато поезій поетеси покладено на музику.
   За мотивами драми «Лісова пісня» композитор Скорульський створив балет, композитор В. Кирейко – оперу. В м. Новограді-Волинському, де народилася поетеса, в с. Колодяжному, де вона провела дитячі роки, і в Києві відкрито літературно-меморіальні музеї. Пам'ятники – у Києві, в м. Сурамі, Грузія (тут засновано також будинок-музей), в Саскатуні (Канада). У 1972 році встановлено літературну премію ім. Лесі Українки, яка присуджується за кращі твори для дітей.


К71
Косач-Кривинюк, Ольга
Леся Українка. Хронологія життя і творчости / О. Косач-Кривинюк; ред. П. Одарченко. – Нью-Йорк, 1970. – 923 с.
1657412 ВІЛ

     Сестра Лесі Українки Ольга Петрівна Косач-Кривинюк (1877-1945) ще в 30-х роках, у Києві, розпочала свою працю над збиранням і упорядкуванням родинного архіву, а також над збиранням рукописів Лесі Українки, головне, її листів. Особливо наполегливо Ольга Петрівна працювала над цими матеріалами в останні два роки перед війною, а також і у важких умовах війни і еміграції.
Праця О.П. Косач-Кривинюк має велике значення для об’єктивного вивчення життя і творчого шляху великої української поетки тому, що дає незфальшований образ цієї великої людини.

1

83.3 (4Укр)5 – 8
К72
Костенко, Анатоль
Леся Українка / А. Костенко; упоряд. В.П. Сичевський. – Київ: А.С.К., 2006. – 512 с. – (Життя видатних людей).
1710935 КСХ
    Книга розповідає про долю і звитягу Лесі Українки – людини надзвичайної навіть серед рівних їй за геніальністю.
Уявлення про багатогранність легендарної постаті дає вдале поєднання відомої повісті Анатоля Костенка з листами та іншими документальними матеріалами, пов’язаними із життям і творчістю великої поетеси.

2

8У5 (069)
М89
Музей-усадьба Леси Украинки в Колодяжном / авт. текста И. Струцюк, И. Чернецкий. – Львов: Каменяр, 1976. – 43с.
1106631 КСХ
     Путівник меморіального музею Лесі Українки в Колодяжному – своєрідна подорож до дивовижного світу геніальної української поетеси. Цей документ знайомить нас з речами, які оточували письменницю в її рідному будинку, відкриває невидимі дверцята до скарбниці її поезії, знайомлячи нас з творчим духом Лесі Українки.

3

8
У45
Леся Українка: сюжети з життя в ілюстраціях і документах: фотокнига / упоряд. Н. Чіп, І. Веремєєва. – Київ: Спалах, 2001. – 166 с.
1671073 КСХ

Фотокнига «Леся Українка: сюжети з життя» - це нова цікава розповідь про всесвітньо відому українську поетесу, її життя, коло її близьких та друзів, середовище, що живило і надихало її талант.
Розповіді Лесиної сестри Ольги Косач-Кривинюк з її грунтовного нью-йоркського видання «Леся Українка: хронологія життя і творчости» (ще не виданого в Україні), листування молодшої сестри Ізидори Косач-Борисової з науковцями київського Музею Лесі Українки дозволяють читачеві максимально наблизитись до постаті геніальної поетеси, поринути в часі у світ її дум і мрій...

4

ІІ. Світоглядно-філософські погляди митця

 
            Я честь  віддам титану Прометею,
            що не  творив своїх людей рабами,
            що  просвітив не словом, а вогнем,
            боровся не  в покорі, а завзято,
            і мучився  не три дні, а без ліку,
           та не  назвав свого тирана батьком.
           (Леся  Українка «В катакомбах»)

    У сузір’ї величних імен видатних українців Лесі Українкі належить невмируща слава невтомного борця за честь і гідність українців в їх довготривалій боротьбі за свободу та незалежність. Саме тому її ім’я назавжди стало символом безкомпромісного служіння вищим ідеалам людського буття. Для письменниці Україна – це світ у Всесвіті, з його особливостями і неповторністю. В закликах, які рясно розсипані в поезіях Лесі, сформульований найголовніший принцип її творчості. Поетеса пропонує відмовитися від народовського плачу по минувшині і зосередити свої зусилля на діяльній боротьбі за нове буття.


Б67
Бичко, Ада Корніївна
Леся Українка: світоглядно-філософський погляд / А.К. Корніївна.- Київ: Український Центр духовної культури, 2000. – 186 с. – (Духовні скарби України).
1669850 КСХ

Різнобічна і складна змістовно творчість Лесі Українки може бути розглянута на рівні світоглядно-філософського аналізу, що і пропонує автор цієї книги. Такий підхід дає можливісь виявити і простежити основні напрями пошуків поетеси в сфері проблем національної ідентичності.

5


Д44
Диба, Алла
Сподвижники: Леся Українка у колі соціал-демократів / А. Диба. – Київ: Основні цінності, 2003. – 173с. – (Спадщина).
1703184 КСХ

Леся Українка та її зв’язки з українським соціал-демократичним рухом – тема книжки відомого літературознавця Алли Диби. На основі зібраних упродовж багатьох років і ретельно досліджених численних архівних матеріалів, документів, спогадів автор створила своєрідні портрети-есеї звитяжців, славетних представників інтелектуальної еліти України, які брали активну участь у тогочасних громадсько-політичних рухах, шукаючи державотворчого шляху для рідного народу.
Видання містить багатий фотоілюстративний матеріал.

6

III. Лесин дивосвіт

Від часу Шевченкового «Поховайте та вставайте, кайдани порвіте... » Україна не чула такого сильного, гарячого та поетичного слова,
як із уст сеї слабосилої, хворої дівчини...
(Іван Франко)

   Винятково велике значення творчість Лесі Українки в історії української літератури полягає в тому, що вона збагатила українську поезію новими темами і мотивами; досконало володіючи катренами й октавами, сонетами й оригінальними строфічними будовами, використовуючи гексаметр, верлібр, п’ятистоповий ямб тощо, вона збагатила строфіку, ритміку й метрику української поезії.
   Драматургія письменниці вражає новизною тем, гостротою філософсько-психологічних конфліктів, філософськими узагальненнями, поетичною красою, високою культурою вірша. ЇЇ новаторство виявилося і в змісті, і в формі драматичних творів. До того в Україні переважала соціально-побутова драма. Леся Українка започаткувала в українській літературі філософську та психологічну драму, з образами широких узагальнень, символічного звучання.
   Сюжети драматичних творів письменниці охоплюють історію людства за три-чотири тисячоліття. Єгипет фараонів, Вавілон, Іудея, Еллада, Римська імперія часів раннього християнства, середньовічна Іспанія, перші поселення колоністів у Північній Америці, українська та інонаціональна міфологія – весь цей колосальний матеріал систематизується, художньо осмислюється.


А23
Агеєва, Віра Павлівна
Поетеса зламу століть: творчість Лесі Українки в постмодерній інтерпретації / В.П. Агеєва. – Київ: Либідь, 1999. – 264 с.
1649571 КСХ

Монографічне  дослідження про Лесю Україку – спроба інтерпретації її творчості через звернення до постмодерної теорії тексту, зокрема до концепцій феміністичної критики. Постать української письменниці розглядається в контексті інтелектуальних і духовних шукань її складної доби, зламу віків, коли зароджувалися численні тенденції художнього розвитку, визначальні для мистецтва всього XX століття.

7

8
Д31
Демська-Будзуляк, Леся
Драма свободи в модернізмі: Пророчі голоси драматургії Лесі Українки / Л. Демська-Будзуляк. – Київ: Академвидав, 2009. – 184 с. – (Монограф).
1730863 КСХ

Феномен свободи є одним із центральних у драматургійній спадщині Лесі Українки. Поєднавши у своїй творчості українську традицію і загальносвітовий культурний досвід, вона запропонувала власну візію загальнолюдських цінностей, ідеалу свободи особистості, нації. Про це йдеться у монографічному досліженні.

8

8У5
З-98
Зюков, Борис Борисович
На сцене и на экране – Леся Украинка / Б.Б. Зюков. – Киев: Мистецтво, 1987. – 236 с.
1478323 КСХ

Книга представляет историю постановок своеобразных и сложных для сценического воплощения произведений Леси Украинки в театре, кино и на телевидении. Широко привлекая материалы исследователей творчества Леси Украинки, рецензии на спектакли, высказывания актеров и режиссеров, автор дает оценку спектаклям, кинолентам и кинофильмам.

9

8
М64
Мірошниченко, Лариса Петрівна
Леся Українка. Життя і тексти / Л. П. Мірошниченко. – Київ: Смолоскип, 2011. – 264 с.
1755146 КСХ

Творчість Лесі Українки – пристрасного лірика – органічно злита з її особистістю, і події її життя, до найінтимніших моментів «біографії душі», стають природним, украй важливим коментарем для розуміння текстів, так само як тексти – ключем до її життя.
Текстологічні дослідження, у ході яких постають усе нові й нові об’єкти спостережень (події, манускрипти, епістолярій, спогади, іконографія), часом розгортаються у великі панорамні картини «життєтворчості», становлячі документально обгрунтовану генеалогію творів.

10


М64
Мірошниченко, Лариса Петрівна
Над рукописами Лесі Українки: нариси з психології творчості та текстології / Л.П. Мірошниченко. – Київ, 2001. – 262 с.
1671423 КСХ

Монографію присвячено мало розробленій і цікавій темі літературознавства – психології творчості крізь призму рукописного тексту.
Комплексне, системне вивчення рукописів Лесі Українки дозволило авторові максимально наблизитись до осягнення психології творчості письменниці, простежити генезу творчої думки й почуття, усвідомити в загальних рисах індивідуальну природу особистості письменниці та її творчого процесу.

11


Р95
Рисак О.О.
Лесин дивосвіт / О.О. Рисак. – Львів: Світ, 1992. – 184 с.
1613575 КСХ

У монографії досліджується творчість Лесі Українки – яскравий зразок реалістичної манери письма, збагаченої взаємодією з іншими художніми методами, стилями, а також процесами кореспонденції мистецтв.

12

8У4
С25
Святовець, Віталій Федорович
Епістолярна спадщина Лесі Українки / В.Ф. Святовець. – Київ: Вища школа. Вид-во при Київ. ун-ті, 1981. – 184 с.
1287750 КСХ

Монографія присвячена одній із малодосліджених ділянок творчості Лесі Українки – її епістолярній спадщині. Листи поетеси розглядаються в історико-літературному, теоретичному, літературно-естетичному, психологічному і джерелознавчому аспектах, у тісному зв’язку з її художньою творчістю. Велику увагу приділено питанням творчої лабораторії, стильовим особливостям.

13

IV. Творча спадщина письменниці

Інтелект, поетична інтуїція, глибока ніжність жіночої психіки, сильна творча воля, орлиний лет душі, яка уміє відмежувати себе від життєвої торговиці і без галасу творити собі образ вищої людини, - оте все сплелося в творчості Лесі Українки в одну гармонійну цілість. (Микола Євшан)

   Леся Українка писала у жанрах поезії, лірики, епосу, драми, прози, публіцистики. Також працювала в ділянці фольклористики (220 народних мелодій записано з її голосу).
   Писати поезії вона почала рано, 9-літньою дівчиною (вірш «Надія»). Леся написала цей вірш під впливом звістки про долю своєї тітки Олени Антонівни Косач, засланої за участь у революційному русі.
   Поетеса написала збірки поезій «На крилах пісень» (1893), «Думи і мрії» (1899), «Відгуки» (1902). За 13 років, будучи важкохворою, створила близько 20 драматичних творів, серед яких першочергово треба назвати «Одержиму», «Кассандру», «У пущі», «Бояриню», «Адвоката Мартіана», «Лісову пісню», «Камінного господаря», «Оргію».
   Окреме місце в літературній спадщині письменниці має мистецька проза. Перші оповідання із сільського життя («Така її доля», «Святий вечір», «Весняні співи») змістом пов’язані з народними піснями. У жанрі казки написані «Три перлини», «Чотири казки зеленого шуму», «Лелія», «Біда навчить», «Метелик». Гострим драматизмом відзначені повісті «Жаль» і «Приязнь».
   До якої б теми не зверталася Леся Українка, кожен сюжет, кожен образ чітко проектувався в сучасність, оскільки вона не просто розглядала такий величезний відрізок життя цивілізації, а концентрувала проблеми і прагнула побачити і осмислити кожне явище у філософсько-ідеологічній площині.

У1
У45
Українка, Леся
Бояриня: драматична поема / Леся Українка. – Київ: Молодь, 1991. – 93 с.
1583142 АХЛ

Драматична поема «Бояриня» геніальної української поетеси Лесі Українки написана у квітні 1910 року і вперше видрукована у журналі «Рідний край» 1914 року вже після її смерті. Твір написано під впливом історичних праць Миколи Костомарова, Пантелеймона Куліша та етнографічних джерел, коли з боку царської влади посилились утиски пригноблених окраїн і національних меншостей. Зміст поеми пов’язаний із XVII століттям, добою Руїни й Петра Дорошенка.

14

У1
У45
Українка, Леся
Вибрані твори / Леся Українка; худож. В.С. Овчинников. – Ужгород: Карпати, 1988. – 246с.: іл. – (Шк. б-ка)
1508246 АХЛ
    В книгу увійшли твори Лесі Українки, які вивчаються за шкільною програмою. Це поезії, поеми «Роберт Брюс, король шотландський», «Давня казка», драматичні твори «В катакомбах», «Лісова пісня».

15

У1
У45
Українка, Леся
Поезія. Драматичні твори / Леся Українка. – Київ: Наукова думка, 2004. – 384 с. – (Б-ка школяра)
1694871 АХЛ

    У виданні вміщено кращі поетичні та драматичні твори: «Давня казка», «Лісова пісня», «Одержима», «Оргія», «Бояриня», які рекомендовані Програмою середньої загальноосвітньої школи з української літератури для текстуального і оглядового вивчення.

16

У1
У45
Українка, Леся
Драматичні твори / Леся Українка; упоряд. Р.П. Радишевський, О.Ф. Ставицький; худож. В.В. Василенко. – Київ: Дніпро, 1989. – 761 с.: іл. – (Б-ка укр. класики «Дніпро»).
1550259 АХЛ

До збірки ввійшли драматичні твори видатної української поетеси, написані в 1901 – 1913 роках.

17

У1
У45
Українка, Леся
Лісова пісня / Леся Українка; худож. Н.Й. Лопухова. – Київ: Дніпро, 1964. – 124 с.
871035 АХЛ

«Лісова пісня» Лесі Українки вражає читача глибиною і витонченістю авторської думки, музикою слова, неповторним образом Мавки, в якій чудово поєдналися духовне багатство і зовнішня краса, ніжність і доброта.
П’єса Лесі Українки – це не просто твір про кохання і красу, це глибоко філософська драма, в якій автор визначає мрії людської душі, дає відповідь на питання сенсу життя.
Вустами Мавки письменниця стверджує, що людина повинна бути вільною і щасливою, бути часткою природи, відчувати красу, надихатися нею, мати в серці невмирущі сили життя.

18

У1
У45
Українка, Леся
Оргія: драматичні поеми / Леся Українка. – Київ: Видавництво Соломії Павличко «Основи», 2001. – 772 с.
1670659 АХЛ

До збірки ввійшли драматичні поеми Лесі Українки «Блакитна троянда», «Кассандра», «У пущі», «На полі крові», «Лісова пісня», «Адвокат Мартіан», «Камінний господар», «Оргія», «Бояриня».

19

9
У 45
Українка, Леся
Стародавня історія східних народів: репринтне видання / Леся Українка. – Луцьк: ВАТ «Волинська обласна друкарня», 2008. – 256с. +XLVIII с.: іл.
1723987 КСХ

Праця Лесі Українки «Стародавня історія східних народів», що створювалася 1890 – 1891 рр. для навчання молодшої сестри, була видана Ольгою Косач-Кривинюк 1918 року. Вона має неперебутню вартість як основа поглядів Лесі Українки на всесвітню історію та історичний процес, а також як свідчення широти інтересів письменниці, її педагогічних здібностей. Талановито написані «історичні записки» стали першим українським підручником про життя, культуру народів Давнього Сходу.

20

Підготувала виставку пров. бібліотекар Стець Я.М.

Література до книжкової виставки «Я в серці маю те, що не вмирає...»

 

На головну