library

НАУКОВА БІБЛІОТЕКА

logo dnu

CSS Menu On Top Css3Menu.com

27.03.2019__________

Віртуальна виставка «Великий Сонцепоклонник»
(До 155-річчя від дня народження Михайла Михайловича Коцюбинського).

Далі

«Ти з нами будеш вічно жити,
Як сяйво сонця, як вечірній спів,
Ти так любив землі своєї квіти,
І так, як квіти, ти людей любив»

(В. Сосюра «Пам’яті М. Коцюбинського»)

Михайло Михайлович Коцюбинський.
Це ім’я відоме не лише в Україні, а й далеко за її межами. До його творів звертається сьогоднішній читач, як до невисихаючого джерела правди, добра, людяності й світла. В них знаходить відповіді на питання поставлені життям, адже вони наскрізь сучасні, а проблеми, підняті письменником майже століття тому, актуальні і в наш час.
Визначна роль творчості Михайла Коцюбинського в історії української літератури беззаперечна. Як зазначив відомий письменник Валерій Шевчук: «Творчість Коцюбинського увійшла у золотий фонд української літератури, а коли говорити про літературу XX століття, то саме він був однією із найяскравіших зірок, які її утверджвали».
Майстер слова, лірик людської душі присвятив чимало задушевних і чудернацьких оповідань малечі. Його твори видавалися російською, чеською, польською, німецькою, шведською та іншими мовами.
Отже, Михайла Коцюбинського перекладали в Європі ще за життя, а видавці навіть конкурували між собою за право надрукувати його нову річ.

I. Літопис життя і творчості митця

«Життя і діяльність Михайла Коцюбинського можна порівняти з кипучою, вічно живою гірською рікою»

(М. Грицюта)

Михайло Михайлович Коцюбинський народився 17 вересня 1864 року у Вінниці в родині дрібного урядовця. Дитинство і юність письменника минули в селах і повітових містечках Поділля. Це «багате природою, тепле, прекрасне Поділля» справило незгладимий вплив на майбутнього письменника. Хлопчик був улюбленцем родини, особливо матері, людини освіченої і прогресивної, яка прищепила йому любов до літератури. У 9 років Михайло пробує складати українські пісні на взірець народних, а в 12 пише велику повість з фінського життя російською мовою. Батько часто змушений був міняти роботу. Разом з ним з місця на місце мандрувала й сім’я. Закінчивши дворічну школу в м. Барі, Михайло їде в Шаргород, щоб продовжити навчання в духовній семінарії-бурсі. Хлопцю пощастило натрапити на гарну бібліотеку, яка належала місцевому священику. Прочитані твори відіграли велику роль у його житті. Цими книжками, як згадує Михайло Коцюбинський, були «Кобзар» Т. Шевченка і твори Марка Вовчка.
У якийсь рік-два Коцюбинський раптом швидко подорослішав. На родину навалюються нещастя. Сліпне мати, батько втрачає роботу, і сім’я повертається у Вінницю. Через декілька років батько помирає. Всі турботи про родину (сліпу матір і чотирьох молодших братів і сестер) бере на себе Михайло. Не маючи навіть середньої освіти, систематично працював над собою, вивчаючи літературу, іноземні мови, філософію, психологію, природничі науки, згодом (у 1891 р.) склав іспит на звання народного вчителя у Вінницькому реальному училтищі і поїхав працювати домашнім вчителем в село Лопатинці. Коцюбинський спробував себе як поет. Львівський журнал «Дзвінок» надрукував його вірш «Наша хатка». У цьому ж таки 1890 році Михайло Михайлович побував у Львові, познайомився з Іваном Франком та іншими прогресивними галичанами. Автор пробує себе і в жанрі художнього перекладу, переклав українською мовою уривки з творів Міцкевича, Ожешко, Достоєвського. А завдяки дитячим оповіданням («Харитя», «Ялинка») стає відразу відомим.
1886 р. Коцюбинський одружується з Вірою Устимівною Дейшею, з якою познайомився у Чернігові. Протягом року працював письменник у Житомирській газеті «Волинь». У 1888 році оселяється разом з дружиною в Чернігові. Включається в культурне й громадське життя міста.
Світлими сторінками в житті М. Коцюбинського була його дружба з І. Франком, Панасом Мирним, О. Кобилянською, І. Нечуєм-Левицьким. У 1903 році бере участь у відкритті пам’ятника І. Котляревському, стає членом товариства «Просвіта». Піклувався про вихованя молодих літераторів. У себе на квартирі проводив «літературні суботи», на яких збиралась талановита молодь. Тут читали свої твори П. Тичина, Василь Блакитний (Елланський).
Важко захворівши, у 1912 році письменник їде на лікування до Києва. Повернувся він до Чернігова навесні 1913 року. Буяла весна, розквітало нове життя, але хвороба прогресувала. Помер М. Коцюбинський 12 квітня 1913 року, коли йому було 49 років.

1

8
Є74
Єрмоленко О. І.
Михайло Коцюбинський (1864 - 1913): Життя та творчість / О.І. Єрмоленко, Н.М. Коцюбинська. – Чернігів, 2010. – 104с.
1753622 КСХ

Пропонований літературний портрет великого Сонцепоклоника підготували наукові працівники Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М. Коцюбинського, щоб привернути увагу широкого читача до особистості великої людини, громадського діяча, неперевершеного майстра художнього слова, який постійно був у пошуку нових стилів та образів.

2

8У5
К17
Калениченко Ніна Лукінічна
Михайло Коцюбинський: нарис життя і творчості / Н.Л. Калениченко. – Київ: Дніпро, 1984. – 189с. – (Літературні портрети).
1375947 КСХ

Ім’я великого українського письменника й громадського діяча М. Коцюбинського знане в усьому світі. Твори його, різноманітні за жанрами й тематикою («Fata morgana», «На камені», «Цвіт яблуні», «Під мінаретами», «Сміх», «Persona grata», «Intermezzo», «Тіні забутих предків» та ін.) пройняті високим гуманізмом. Автор простежує життя і творчий шлях митця.

 

3

8У5
К89
Кузнецов Юрій Борисович
Слідами феї Моргани: вивчення творчості М. М. Коцюбинського в школі: посібник для вчителя / Ю. Б. Кузнецов, П. І. Орлик. – Київ: Рад школа, 1990. – 208 с.
1564442 КСХ

У посібнику, написаному в нетрадиційній манері, цікаво розповідається про життя і творчість М. М. Коцюбинського. Автори на основі проблемного підходу аналізують твори письменника. Розглядаючи художній текст як загадку, розкривають його творчу історію, ідейно-естетичні якості та особливості читацького сприймання. Значна увага приділяється своєрідності стилю поетичних новел письменника.

4

8
М50
Меншій Аліса Миколаївна
«Напоєні красою слів твоїх...»: школа М. Коцюбинського в українському постімпресіонізмі: монографія / А. М. Меншій. – Миколаїв: Іліон, 2016. – 580 с.
1758740 КСХ

У монографії здійснено системне дослідження естетичних, жанрово-стильових, ідейно-тематичних особливостей, проблематики, образної структури й наративних аспектів прози М. Коцюбинського та репрезентантів його «школи».

5

8У4
С73
Спогади про Михайла Коцюбинського / упоряд. М. М. Потупейко. – Київ: Дніпро, 1989. – 278 с.
1531750 КСХ

До цього збірника спогадів про Михайла Коцюбинського ввійшли матеріали, які охоплюють все його життя, починаючи від шкільних років. Книжка містить і матеріали, досі не відомі читачам.

 

II. Літературна спадщина письменника

«Людяність, краса, народ, Україна – це улюблені теми розмов Коцюбинського, вони завжди були з ним, як його серце, його мозок і славні ласкаві очі»

(М. Горький)

М. М. Коцюбинський посідає одне з чільних місць в історії української літератури. Його повісті, оповідання та новели яскраво відтворюють не тільки глибинні соціальні зрушення в суспільстві кінця XIX – початку XX століття, а й активні пошуки, якими характеризувався літературний процес на межі двох століть і він приніс в українську літературу елементи декаденства, символізму, неоромантизму.
Як натуралістичний імпресіоніст, а пізніше як психологічний імпресіоніст, він змальовує найтонші й найглибші порухи людської душі. М. Коцюбинський створює жанр психологічної новели.
За думкою сучасного літературознавця Сергія Єфремова, «Од українського реалізму взяв він твердий грунт і прозору ясність думки, французького натуралізму – тверезий погляд на неабияке шукання потрібної йому краси всюди, куди тільки може око художника зазирнути. Але ж од себе додав сюди своєї власної найкоштовнішої риси: оте глибоке переймання психікою героїв, вигадливість художніх образів, уміння передавати настроїй внутрішні переживання, нарешті, бунт проти засмічування душі..., аристократизм духу і невпинне простування до світла, до краси, до ідеалу – це вже самому Коцюбинському належить, це його власне, не позичене добро».

6

84(4Укр)5
К75
Коцюбинський Михайло Михайлович
Дорогою ціною / М. М. Коцюбинський; упоряд. І. Андрусяк. – Київ: Школа, 2006. – 270 с.: іл. – (Шкільна хрестоматія).
1708226 АХЛ

До видання увійшли кращі твори видатного українського письменника М. Коцюбинського – «Дорогою ціною», «Цвіт яблуні», «Intermezzo», «Сміх», «Сон», «Тіні забутих предків» та ін.

7

84(4Укр)5
К75
Коцюбинський Михайло Михайлович
Збірка творів / М. М. Коцюбинський; упоряд. Н. Левченко. – Харків: Прапор, 2008. – 336с.
1726083 АХЛ

У книзі подано найвідоміші твори М. Коцюбинського, які є справжньою перлиною української літератури.
Автор змальовує найвищі людські почуття на тлі чудових українських краєвидів. У творах представлені і сміливі маленькі герої в різних життєвих ситуаціях, часом драматичних та химерних, і осмислюється любов до краси рідної землі, пафос життєствердження кохання на граничних зрізах між життям та смертю, філософія буття людей та їх психологічний стан.

8

84(4Укр)5
К75
Коцюбинський Михайло Михайлович
Коні не винні: повість, оповідання / М. М. Коцюбинський; худож. А. С. Ленчик. – Харків: Фоліо, 2006. – 317 с. – (Укр. класика).
1711870 АХЛ

Михайло Коцюбинський – видатний український письменник, талановитий новеліст. Його оповідання належать до найвищих досягнень української класичної прози. Невеликі за обсягом, але психологічно напружені твори представляють читачеві живі й правдиві образи героїв – чутливого до людського горя Семена Ворона, що шукає виходу з тяжкого становища сільської бідноти («Ціпов’яз»), інтелігента, серце якого переповнено болем за долю народу («Intermezzo»), або ж поміщика-ліберала Аркадія Малини, який свою нещирість по відношенню до людей виправдовує любов’ю до тварин («Коні не винні»).

9

У1
К75
Коцюбинський Михайло Михайлович
Подарунок на іменини: оповідання, новели, повісті / М. М. Коцюбинський; упоряд. М. С. Грицюта. – Київ: Веселка, 1989. – 335 с.: іл.
1533928 АХЛ

До книжки класика української літератури, визначного майстра слова М. Коцюбинського увійшли кращі твори для дітей. Його повісті та оповідання, пройняті щирою любов’ю до народу, закликали до боротьби, таврували царський режим, возвеличували борців, зображували жахливі злидні та поневіряння селянської бідноти.

10

У1
К75
Коцюбинський Михайло Михайлович
Сміх /М. М. Коцюбинський. – Київ: Державне літературне видавництво, 1938. – 55 с.
5687 АХЛ

Оповідання «Сміх» стало першим відгуком М. Коцюбинського на події, пов’язані з особливостями розвитку революції. В ньому йдеться про тривожні часи наступу реакції, про кошмари чорносотенних погромів, спрямованих проти всіх тих сил, які брали участь у революційних подіях, про повноту відповідальності інтелегента перед народом. Твір невеликий за обсягом, проте психологічно напружений, у якому автор зобразив живі і правдиві образи.

<11

84(4Укр)5
К75
Коцюбинський Михайло Михайлович
«Тіні забутих предків» та інші твори / М. М. Коцюбинський. – Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2007. – 352 с.
1724264  АХЛ

Читачам пропонується збірка творів видатного вітчизняного прозіїка Михайла Михайловича Коцюбинського, серед яких повість «Тіні забутих предків» - безперечний шедевр української літератури. В основу твору покладена гуцульська легенда про дивовижну любов юних Івана і Марічки. Кохання наповнює їх життя сенсом, проходить через усі життєві випробування, високо підносить і залишається з ними навіть після смерті. Повість сповнена яскравим колоритом гуцульського життя, віруваннями, чарівними співанками, карпатським словесним орнаментом. Вона захоплює читача і засвідчує одвічність людської історії, чистоти почуттів, жадання добра в людях і абсолютну цінність кришталево чистої любові.

12

У1
К75
Коцюбинський Михайло Михайлович
Fata morgana (З сільських настроїв) / М. М. Коцюбинський. – Київ: Державне видавництво художньої літератури, 1950. – 105 с.
183661-50 АХЛ

Повість «Fata morgana» належить до найвищих досягнень української класичної прози. В ній письменник змалював ті головні зрушення в свідомості селянства і нові тенденції в еволюції соціальної психології села, які виявились на повну силу під час революції (1905 - 1907).

13

84 (4УКр)5
К75
Коцюбинський Михайло Михайлович
Ялинка / М.М. Коцюбинський;  упоряд. Л. Ліщинська. – Київ: Школа, 2006. – 240 с. : іл.
1708229 АХЛ

До даного видання увійшли кращі твори видатного українського письменника М. Коцюбинського – оповідання про дітей «Харитя», «Ялинка», «Маленький грішник», прозові твори «Цвіт яблуні», «Сміх», «Сон», «Дорогою ціною».

Література до книжкової виставки «Великий Сонцепоклонник»


Виставку підготувала пров. бібліотекар Стець Я.М.

На головну