library

НАУКОВА БІБЛІОТЕКА

logo dnu

CSS Menu On Top Css3Menu.com


До Дня українського кіно відділ художньої літератури (3-ий поверх к. 306) підготував книжково-ілюстративну експозицію «Від роману до екрану».

        

Історія українського кінематографа

Кіно лишається неодмінним складником культури останнього століття, часто-густо виконуючи функції вихователя високих почуттів і збудника злих інстинктів, утішника і спокусника.

Екранізація творів українських письменників

Невід’ємною темою кіномистецтва є екранізація творів провідних українських письменників. Літературні герої отримують екранне життя і продовжують свою велику місію вже в зримих кінематографічних образах та діях.

Арсенал (1928)

Режисер: Олександр Довженко
Сценарист: Олександр Довженко
Оператор: Данило Демуцький
Композитор: Вячеслав Овчінніков
Актори: Семен Свашенко, Амвросій Бучма, Дмітрій Ердман, Сєрґєй Пєтров, Микола Кучинський, Микола Надемський
Кіностудія: ВУФКУ (Одеса)
Військово-історичний бойовик розповідає про події Січневого повстання 1918 року в Києві, в ході якого військами Української Народної Республіки було придушено збройний більшовицький заколот. В ході повстання бойовими діями була охоплена значна частина Києва, центром повстання став завод "Арсенал".

Тіні забутих предків (1964)

Режисер: Сергій Параджанов. Першоджерело: Михайло Коцюбинський, повість "Тіні забутих предків" (1911)
Сюжет повісті знайомий та екзотичний водночас. На початку все нагадує "Ромео та Джульєтту" Шекспіра. Та потім історія переходить у нову якість. Чи то магічний реалізм (хоча в 1911 році Маркес його ще не придумав). Чи то переосмислення історії кохання Мавки та Лукаша з "Лісової пісні" Лесі Українки.
Фільм "Тіні забутих предків" повний алюзій, як і текст Коцюбинського. Це захоплива гра, що сподобається уважному читачу/глядачу. Протягом 1965-1966 років він зібрав оберемок європейських нагород. У цей самий час у СРСР він став початком розправи з інтелектуалами-шестидесятниками. Тоді постраждали Іван Дзюба, Василь Стус, В'ячеслав Чорновіл.
Про цей фільм говорили та говорять досі. Він направду легендарний для історії українського кінематографу. Так само особливий він у фільмографії актора Івана Миколайчука.
Сьогодні Емір Кустуріца називає "Тіні забутих предків" найліпшим фільмом, який взагалі був створений людством.

Вавилон ХХ (1979)

Режисер: Іван Миколайчук.
Сценаристи: Василь Земляк,Іван Миколайчук. Оператор: Юрій Гармаш. Художник: Анатолій Мамонтов. Звукорежисер: Тетяна Бондарчук. Композитор: Іван Миколайчук. Кіностудія: Національна кіностудія художніх фільмів ім. О. Довженка.
За мотивами роману Василя Земляка "Лебедина зграя":
Мальовниче українське село зі старовинною назвою Вавілон. Нове життя ще не торкнулося його. Про революцію тут, схоже, навіть і не чули. Але ось повернувся на рідну землю більшовик, матрос Клим Синиця, і порушив патріархальний спокій односельчан: організував першу комуну. Не відразу прийняли селяни комунарів, обережно приглядаючись до нових людей, нових відносин. Навіть місцевий філософ Фабіан довго обдумував те, що відбувається і врешті решт прийняв комунарів і готовий був розділити з ними навіть смерть.

Захар Беркут

Жанр: Екранізація роману Івана Франка «Захар Беркут»
1971, Україна.
Кіностудія ім. О. Довженка.
Режисер: Л.Осика
Сценарій: Д. Павличко, І. Франко.
Оператор: В. Квас.
Композитор: В. Губа.
Актори: В. Сімчич, Б. Брондуков, К. Степанков, Б. Бейшеналієв, І. Миколайчук, І. Гаврилюк, А. Лефтій,   Л. Колесник

За двома зайцями (1961)

Рік виходу:  1961
Жанр:  Комедія
Режисер: Віктор Іванов
В ролях: Олег Борисов, Маргарита Крініцина, Микола Яковченко, А. Кушніренко, Нонна Копержінская, Наталія Наум, Анатолій Юрченко, Костянтин Єршов, Таїсія Литвиненко, Ольга Вікланд, Ніна Антонова
Геніальна комедія по однойменній п`єсі С. Старицького.
Випущено:  1961 р., СРСР, Кіностудія ім. О. П. Довженка.

Відьма

Режисер: Галина Шигаєва.
У ролях: Елеонора Покровська-Уракчеєва, Богдан Бенюк, Лев Перфілов, Галина Ковганич, Володимир Шпудейко, Любов Руднєва, Марія Капніст, Оксана Григорович, Георгій Гавриленко, Віктор Степаненко, Петро Бенюк.
За мотивами повісті Григорія Квітки-Основьяненка “Конотопська відьма”.
Сповнена містики та розкішного українського гумору історія, подана з особливою кінематографічною фантазією.
“Іскрометний дует” Богдан Бенюк – Лев Перфілов” одне з кращих досягнень комедійного жанру 90-х років!”
Виробництво: Кіностудія ім. Довженка, 2000 рік.

Сватання на Гончарівці

Жанр: Комедія, 1958 рік.     Кіностудія  ім. О. Довженка.
Автор сценарія та режисер: Ігор Земгано.
У ролях:  Микола Пішванов, Михайло Крамар, Олександр Райданов, Андрій Сова, Микита Ільченко, Нонна Копержинська. Дмитро Капка, Микола Яковенко, Олексій Смірнов, Михайло Троянівський.
За однойменною п’єсою Григорія Квітки-Основ’яненка. Чорна Рада. Рік: 2002.
Жанр: історичний, драма.
Кіностудія: Національна кіностудія ім. О. Довженка , Режисер: Микола Засєєв-Руденко. Актори: Богдан Ступка, Олександр Бондаренко, Олексій Петренко, Богдан Бенюк, Сергій Романюк, Костянтин Шафоренко, Руслана Писанка, Радмила Щоголева. Сюжет: Фільм знято за однойменним романом українського письменника-класика Пантелеймона Куліша. Основні події фільму розгортаються у тяжкі для України історичні часи. Після смерті Б. Хмельницького загострюється боротьба за гетьманську владу між Якимом Сомком й Іваном Брюховецьким, кульмінацією запеклого політичного протистояння стає Чорна рада (1663). На тлі політичних інтриг, несподіваних союзів і зрад розгортається інша сюжетна лінія – любовна... Масштабні батальні сцени, мальовничі національні костюми, відомі й улюблені актори роблять фільм привабливим для найширшого кола глядачів.

Гетьманські клейноди

Рік: 1993
Виробництво: Національна кіностудія художніх фільмів ім. О.Довженка. Жанр: історична  драма. Режисер: Леонід Осика.
За романом Богдана Лепкого «Крутіж»
Сценаристи: Сергій Дяченко, Леонід Осика.
Оператор: Вадим Іллєнко.   Художник: Інна Биченкова.
Звукорежисер: Богдан Міхневич.    Композитор: Володимир Губа
Актори: Сергій Романюк, Людмила Єфіменко, Лесь Сердюк, Світлана Князєва, Борис Хмельницький, Володимир Коляда, Володимир Голубович, Костянтин Степанков, Таїсія Литвиненко, Владислав Кривоногов, Світлана Круть.

Камінна душа

Жанр: Мелодрама, 1989 рік
Кіностудія  ім. O. Довженка
Режисер:  Станіслав Клименко
У ролях:  Анатолій Хостікоєв, Федір Стригун, Богдан Ступка, Наталія Наум, Костянтин Степанков, Петро Бенюк, Богдан Бенюк, Таїсія Литвиненко, Анатолій Горбунов, Марина Могилевська.
Той, хто розуміється в коханні, і той, хто захоплюється роман­тичними героями, що живуть пристрастями, а також ті, хто не лякається сцен із життя “чорних хлопців” – карпатських опришків, дивіться цей фільм, створений за повістю Гната Хоткевича режисером Станіславом Клименком.
У ролі попаді Маруся – юна й чарівна сімнадцятирічна Марина Могилевська, яка дебютувала в країні – зірка кіно, театру й телебачення.

Кров людська - не водиця

Режиссер: Микола Макаренко.
Рік: 1960.
Актори: Леонід Тарабаринов, Євгеній Бондаренко, Генріх Осташевський, Анатолій Соловйов, Каріна Шмаринова, Микола Талюра, Федір Іщенко, Петро Вескляров, А. Король, П. Куманченко, А.  Срібний, А. Гашинський, В.  Дальський, С. Брусиловський, І. Покора. Сценарій: Михайло Стельмах, Микола Макаренко. Оператор: Вадим Верещак.
Композитор: Анатолій  Свєчников, Платон Майборода.
Кіностудія ім. О. Довженка.
Осінь 1920 року. Данило Підіпригора, сотник головного отамана Петлюри, повертається в село Новобугівку з твердим наміром розкаятися у всьому. Та як приймуть його односельці, чи чекає молода дружина його повернення?..

Голос трави

Жанр: Містична драма
Режисер: Наталія Мотузко. Оператор: Володимир Вернигорю
Художник: Володимир Євсіков. Звукорежисер: Олександр Піров
Композитор: Володимир Губа.
У ролях: Раїса Недашківська, Ольга Сумська, Сергій Севастьянов, Сергій Тарасов, Володимир Міняйло, Неллє Савиченко
За мотивами творів українського письменника Валерія Шевчука. Це історія посвячення молодої чарівниці у таємниці чаклунства. Фільму притаманна поетична стилістика, джерелом якої є український фольклор.
Нагороди: 1994 - Приз ''За кращу жіночу роль'' Р.Недашківській та О.Сумській на акторському фестивалі ''Сузір'я'' (Ярославль, Росія).

Голод 33

Жанр:  Історична драма
1991 рік. Виробництво: Україна.
Режисер: Олесь Янчук.
Актори:  Петро Бенюк, Олексій Горбунов, Максим Коваль, Галина Сулима, Леонід Яновський. Історична драма за мотивами повісті Василя Барки “Жовтий князь”.
В основі сюжету фільму – трагічні події 1933 року, які  завершилися тотальним голодомором в Україні.

Сад Гетсиманський

Жанр: історична драма
Рік: 1993
Режисер: Ростислав Синько
Актори: Олег Савкін, Раїса Недашківська, Василь Вітер.

За однойменним романом Івана Багряного. Про страшні роки репресій в Україні у 30-ті роки.

Тигролови (1994)

Жанр: історична драма
Кіностудія/кінокомпанія: "Укртелефільм"
Режисер: Ростислав Синько
Актори: Олег Савкін, Ольга Сумська,  Анатолій Мокренко,  Микола Шутько
За однойменним романом Івана Багряного "Тигролови". Продовження оповіді про долю героя серіалу ''Сад Гетсиманський'', який тікає з потягу, котрим його мали доправити до сибірського концтабору. Він потрапляє в українське поселення, де його переховують. Там і зустрічає своє кохання.

Солом'яні дзвони

Рік: 1987. Жанр: Драма
Режисер: Юрій Іллєнко
Виробництво: Національна кіностудія художніх фільмів ім.О.Довженка
У ролях: Лесь Сердюк, Пилип Іллєнко, Сергій Підгорний, Михайло Голубович, Ніна Матвієнко, Людмила Єфіменко, Боріс Ґалкін, Майя Булгакова, Сергій Галетій, Микола Муравйов, Наталія Сумська, Василь Цибенко, Дмитро Цапенко, Людмила Лобза, Віктор Демерташ, Ольга Сумська.
Народна драма про зрадництво та неминучість відплати за мотивами творів Євгена Гуцала. Василь Вільгота виростив двох синів. Один з них загинув на фронтах Другої світової війни, захищаючи Батьківщину, а другий, поліцай, загинув від руки народного месника. Сам Вільгота теж допомагав фашистам. І хоча цей факт своєї біографії він ретельно приховує, є людина, яка знає про нього всю правду. Стомлений від постійного страху бути викритим, Вільгота йде на злочин...

Записки Кирпатого Мефістофеля (1994)

Жанр: драма, психологічний
Кіностудія/кінокомпанія: кіностудія ім. О. Довженка
Режисер: Юрій Ляшенко
Актори: Сергій Романюк, Альбіна Сотникова, Марина Бяхова-Ісаєва, Ольга Сумська, Микола Бабенко, Леонід Бакштаєв, Ігор Губін, Костя Магаляс
За мотивами творів Володимира Винниченка. Про сім'ю, де панують гроші та лицемірство. Головний герой - носій руйнівної сили, спрямованої на близьких людей. Душевний спокій полишає кожного, хто потрапляє під його вплив. Любовними пригодами він намагається компенсувати свою бездуховність.
Приз “Бронзовий витязь” МКФ слов’янських і православних народів “Золотий витязь” у Тирасполі, 1994р. Премія “Деметра” за кращу режисуру та премія Сергію Романюку за кращу чоловічу роль — на Ялтинському МКФ, 1997 р.

Вальдшнепи (1996)

Режисер: Олександр Муратов.  Сценарист: Вікторія Муратова.  Оператор: Володимир Басс.  Художник: Олександр Шеремет.
Актори: Олександр Кузьменко, Юлія Волчкова, Олег Треповський, Ірина Дорошенко, Любов Куб'юк Едуард Митницький
 Кіностудія: Національна кіностудія художніх фільмів ім.О.Довженка.
 За мотивами однойменного роману Миколи Хвильового.
 1930 рік. Сталін розпочав ліквідацію ''інакомислячих''. Поки що це не масовий терор, але вбивства вже відбуваються.
 Видатний діяч ВКП(б), опозиціонер Дмитро Карамазов, з дружиною і товаришем приїздять на відпочинок у невеличке провінційне містечко на березі Дніпра. Мальовнича природа, чепурні будиночки у садках – ніщо не віщує біди, хоча вона вже поруч…
 Дві красуні, співробітниці ГПУ, також приїхали сюди, але не відпочивати. Вони мають здійснити заздалегідь розроблений план знищення Карамазова. Своє завдання вони виконали.

Все перемагає любов

Жанр: драма
Кіностудія / кінокомпанія: Кіностудія ім. Олександра Довженка
Режисер: Микола Мащенко
Актори: Костянтин Шафоренко, Станіслав Станкевич, Степан Олексенко, Дмитро Миргородський, Олена Костіна, Валентин Троцюк, Олексій Богданович, Микола Борисенко, Василь Фущич та інші
По оповіданню О. Гончара «За мить щастя».
Останні дні Великої Вітчизняної війни. У визволеній Угорщині український парубок Сашко Діденко зустрів молоду селянку Лорі. Під час першого побачення закоханих помічає ревнивий залицяльник дівчини. Захищаючи Лолу, Сашко вбиває угорця. Справи набуває політичний резонанс і Діденка засуджують до розстрілу...

Смужка нескошених диких квітів

Жанр: Драма, кіноповість
 Режисер: Юрій Іллєнко
 Автор сценарію: Олесь Гончар, Юрій Іллєнко
 В головних ролях: Юра Маджула, Олександр Черствов, Регімантас Адомайтіс (дві ролі), Людмила Єфименко, Зінаїда Славіна, Юрій Мажуга, Поліна Нятко-Табачникова, Василь Фушіч, Сергій Бржестовський
Оператор: Андрій Владимиров.  Композитор: Едуард Артем’єв.
Рік: 1979. За повістю О. Гончара "Бригантина".
Порфір тричі намагався втекти з спецшколи, двічі його ловили і знову вертали на місце. Втретє він втік з новеньким – Генкою. Цього разу їх ніхто не наздоганяв і, більше того, директор прибрав паркан. Хлопці повернулися ненадовго, а залишилися назовсім.

Кайдашева сім'я

Жанр: Драма. 1989, Україна. Кіностудія ім. О. Довженка
Режисер: В. Городько
Актори: Б.Ступка, Л. Лобза, В.Тарасов, Т. Кришевич, С. Кучеренко, О. Гарашук
За однойменною повістю І.С.Нечуй-Левицького “Кайдашева сім’я”.

 

 

Роксолана

Жанр: Історичний, мелодрама
Кіностудія/кінокомпанія: УКРТЕЛЕФІЛЬМ
Режисер: Борис Небієрідзе
Актори: Ольга Сумська, Анатолій Хостікоєв, Лесь Сердюк, Костянтин Степанков, Назар Стригун,  Дар'я Хмельницька, Борис Хмельницький, Петро Бенюк, Наталя Гончарова, Георгій Двірників, Віктор Демерташ, Олександр Дзюба, Тарас Жирко, Олег Ісаєв, Рафаель Котанджян, Тетяна Назарова, Раїса Недашківська, Сергій Романюк, Юрій Рудченко
Роксола?на» — український телесеріал режисера Бориса Небієрідзе відзнятий у 1996-2003 роках на кіностудії Укртелефільм за мотивами одноіменної повісті Осипа Назарука. Складається з 3 сезонів (частин), загальною кількістю 50 серій.

Тривожна відпустка адвоката Ларіної

Виробництво: Film.UA. Режисер: Олександр Стеколенко. Жанр: детективний трилер.
У ролях: Ольга Філіппова, Андрій  Межуліс, Стас Баклан, Інна Мирошниченко
Рік: 2008. За мотивами Романа А.  Кокотюхи «Легенда про Безголового»
Лариса Гайдук, столичний адвокат, їде до невеличкого міста Подільська, провідати свою подругу Тамару, слідчого місцевої прокуратури. Однак про спокійну відпустку і тихі дівочі посиденьки одразу доводиться забути. У день приїзду Лариси на центральній площі Подільська знайдено обезголовлений труп чоловіка. І це вже другий такий злочин за тиждень. Розслідування цієї справи доручають Тамарі. Однак столична гостя аж ніяк не збирається відсиджуватися перед телевізором. Разом із опером місцевого розшуку Стасом Лариса підключається до розслідування. Вони дізнаються, що вбивство якимось чином пов'язано зі старою легендою про безголового жорстокого власника маєтку, якому помстилися місцеві мешканці. Несподівано в околицях міста дійсно з'являється безголовий привид - і список жертв поповнюється новим ім'ям.

Ілюзія страху

Жанр: психологічний триллер
Режисер: Олександр Кірієнко
В ролях: Олександр Семчев, Сєргєй Гармаш, Алексій Петренко, Андрій Панін, Олена Бабенко, Олекій Горбунов. Рік: 2008. Країна: Україна.
За мотивами одноіменного твору Олександра Турчинова.
Історія успішного бізнесмена Ігоря Короба (Андрій Панін), що повинен захищати свій бізнес у складних умовах 90-х років. Ігор стає жертвою бандитського «наїзду»: його незаконно заарештовують, саджають у слідчий ізолятор, твердими методами змушують відмовитися від проекту бізнес-центру. Опинившись на волі, Ігор клянеться за будь-яку ціну повернути права власності на даний проект і помститися кривдникам. Після важких фізичних і психологічних випробувань Коробу починає здаватися, що він живе паралельним життям в особі іншої людини - а саме, легендарного біблійного царя Соломона. Заплутавшись і не розуміючи, що реально, а що ні, Ігор Короб перестає довіряти навіть найближчим друзям. Тепер, під впливом обставин, він повинен швидко визначити хитку грань між дійсністю й ілюзією, між друзями й ворогами, між справжнім життям і видіннями.

Діви ночі

Жанр: Кримінальна мелодрама. Режисер: Олег Фіалко. Сценарист: Григорій Ховрах, Олег Фіалко.
За мотивами роману Юрія Винничука.
У головних ролях: Павло Майков, Олена Сафонова, Максим Коновалов, Анатолій Котеньов, Олеся Власова, Олеся Власова, Лілія Ребрик, Володимир Левицький.
Молодий журналіст Юрко повертається в Україну після кількох років проживання за кордоном. Виконуючи редакційне завдання, юнак потрапляє у так звану «Школу кохання», що належить таємничій пані Аліні. Серед фотографій в альбомі «учениць» пані Аліни Юрко бачить фото своєї коханої — Дзвінки. У них виник конфлікт перед від'їздом Юрка, тому протягом тривалого часу вони не зустрічалися та навіть не чули про один одного. Після приголомшливого відкриття, що його екс-дівчина Дзвінка — елітна «діва ночі», у героя виникає комплекс провини і бажання розшукати кохану. Для цього йому доводиться увійти в підпільний світ кримінального бізнесу та проституції. Тут, де комфортно співіснують місцеві авторитети і вливові політики, виконуються будь-які забаганки та нема нічого неможливого, існує свій неписаний закон і порядок. Але Юрко готовий вступити зі злочинцями навіть у смертельну боротьбу, лише б врятувати своє втрачене кохання.

Дикий табун

Жанр: Драма. Рік: 2003. Режисер: Валерій Рожко
Актори: Юлія Волчкова, Євгенія Михайлова, Володимир Гостюхин, Петро Бенюк, Єгор Бероєв, В’ячеслав Бурлачко, Ігор Мещерин, Ніна Касторф, Ярослав Гуревич.
За романом Віктора Веретенникова.
В руки журналістки Купави (Євгенія Михайлова), що розслідує причини загибелі свого колеги, попадає компромат на вище керівництво країни. Наймані вбивці, послані мафією, ідуть по сліду «перекірливої кореспондентки». На захист своєї коханої встає молодий політик Дмитро (Єгор Бероев) і єгер заповідника Maкарич (Володимир Гостюхин). Фільм зібрав велику кількість нагород на III Міжнародному телекінофорумі в Ялті 2003 р., у якому брали участь 200 фільмів з 26 країн: приз «Адамове Яблуко", приз «Досконалість», а також медаль імені Олександра Довженка одержав режисер фільму, а медаль імені Лесі Українки  - автор сценарію й продюсер кінокартини.

Приятель небіжчика

Режисер: В'ячеслав Криштофович, Сценарист: Андрій Курков. Оператор: Вілен Калюта. Художник: Роман Адамович.
Композитор: Володимир Гронський. Звукорежисери: Георгій Стремовський, Богдан Міхневич.
Актори: Олександр Лазарєв (молодший), Анжеліка Неволіна, Євген Пашин, Тетяна Кривицька, Олена Корікова, Костянтин Костишин, Сергій Романюк, Анатолій Матешко, Валентина Ілляшенко, Ростислав Янковський.
Кіностудія: Київська кіностудія імені Олександра Довженка спільно з Compagnie des Films, Est-Quest
Рік: 1997
Епоха "дикого капіталізму" щосили набирала обертів, коли Анатолія кинула дружина. Молодий, вродливий і розумний, зі знанням іноземної мови, але чомусь ніяк не вписувався в сучасне, абсолютно незбагненне для нього життя. Як нитка Аріадни в світі нової моралі стала для нього зустріч з колишнім однокласником Дімою, що успішно торгував у комерційному кіоску. Життя стає схожим на кіно. Необдуманий і легковажний вчинок Анатолія став першою ланкою в ланцюзі подій, в результаті яких було вбито чоловіка, що сам є найманим убивцею. Маленький син цієї людини назвав Анатолія татом... Як поведеться після цього Анатолій? Чи стане він батьком малому? Чи займе місце кілера? Фільм знято за повістю Андрія Куркова "Любий друг, приятель небіжчика".

На головну