library

НАУКОВА БІБЛІОТЕКА

logo dnu

CSS Menu On Top Css3Menu.com

«Голос душі українського народу»
 (Віртуальна виставка присвячена 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка)

9 березня 2014 року виповнюється 200 років з дня народження Тараса Григоровича Шевченка (1814 – 1861рр.), великого українського поета, художника, громадського діяча, філософа, історика, етнографа, фольклориста, педагога. Він всі свої сили та життя віддав служінню українському народу. Його поезія от уже понад 100 років викликає в людях почуття гордості і захоплення красою, своєю силою і народною мудрістю.

         «Він був сином мужика – і став володарем у царстві духа.
            Він був кріпаком – і став велетнем у царстві людської культури.
            Він був самоуком – і вказав нові, світлі і вільні шляхи професорам і книжним ученим.
            Десять літ він томився під вагою російської солдатської муштри, а для волі Росії зробив більше, ніж десять переможних армій.
            Доля переслідувала його в житті скільки лиш могла, та вона не зуміла перетворити золота його душі у ржу, ані його любов до людей у ненависть і погорду, а віру в Бога у зневіру і песимізм.
            Доля не шкодувала йому страждань, але й не пожаліла втіх, що били із здорового джерела життя.
            Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті – невмирущу славу і все розквітаючу радість, яку в мільйонів сердець все наново збуджуватимуть його твори.
            Таким був і є для нас, українців, Тарас Шевченко».
                                                                                                          

Іван Франко

        Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 року в сім'ї селянина-кріпака. Його дитинство проходило в селі Моринці Київської губернії, а пізніше в селі Кирилівці. Рано залишився сиротою. Наймитував і вчився грамоти у дяка. У 1828 році він почав служити у поміщика Енгельгардта. . В цей же час юнак почав проявляти непогані здібності до малювання, тому пан зробив з нього свого особистого живописця і навіть відправив Тараса на навчання до художника В. Ширяєва..
        У 1836 році відбулося знайомство Шевченка з такими видатними людьми того часу, як Брюллов, Григорович, Жуковський, Є.Гребінка, І.Сошенко. Вони задалися метою звільнити юного художника від кріпацтва. У 1838 році Брюллов написав портрет Жуковського і продав його за 2500 рублів. За ці гроші і був викуплений Шевченко. Здобувши свободу, Тарас Григорович вступив до Академії мистецтв у Петербурзі. В ці роки формувався його світогляд, складалися філософські, суспільно-політичні, естетичні погляди. У 1840 році вийшов його перший збірник віршів «Кобзар».
        Навесні Шевченко приїхав на Україну. Відвідав Київ, Яготин, Качанівку, Кирилівку, Березань, місця колишньої Запорізької Січі. На початку 1844 року він повернувся до Петербурга, де завершив навчання в Академії мистецтв і здобув звання некласного художника. Весною 1845 року Шевченко вдруге вирушив на Україну, маючи намір остаточно залишитись у Києві. Працював у київській Тимчасовій комісії для розгляду давніх актів, подорожував на Київщині, Полтавщині, Чернігівщині, Поділлю й Волині.
        У 1846 році Тарас Григорович вступив до Кирило-Мефодіївського товариства. В лютому 1847 року був затверджений на посаді вчителя малювання в Київському університеті.  24 березня 1847 року Шевченка заарештували, відправили до Петербурга і ув’язнили в казематі . За революційні поезії його заслали в Оренбурзький окремий корпус.
        У 1848 році Шевченка включили як художника до складу Аральської експедиції, очолюваною капітан-лейтенантом О. Бутаковим, завданням якої було дослідження і опис Аральського моря..
        У квітні 1850 року в Оренбурзі за доносом про порушення царської заборони поета заарештували вдруге. Його ув’язнили в Орській фортеці, а згодом перевели  у віддалене Новопетровське укріплення і посилили за ним нагляд.
        Тільки  в 1857 році після клопотання друзів Шевченка звільнили.
        Тяжке десятирічне заслання, хвороба спричинилися до передчасної смерті поета. Помер Шевченко 10 березня 1861 року у Петербурзі в своїй кімнаті-майстерні в Академії мистецтв.

Розділ I. Життєвий шлях Т.Г. Шевченка

«У всякого своя доля, і свій шлях широкий…»

Т.Г. Шевченко

8
Д43

Дзюба, Іван М. Тарас Шевченко: життя і творчість / І.М. Дзюба. – К.: Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2008. – 718с.

173358 ксх

Праця Івана Дзюби «Тарас Шевченко» поєднує розповідь про життєвий і творчий шлях великого поета й художника з інтерпретацією його спадщини, аналізом конкретних творів та характерних мотивів поезії й прози в синхронному й діахронному вимірах. У цій книзі автор прагнув охопити весь обшир літературної та громадської діяльності митця в широкому історичному й естетичному контексті, розкрити центральне місце Шевченка в усьому національному житті, з’ясувати природу його магнетичної влади над поколіннями українців.

6


З-178

Зайцев, Павло Іванович. Життя Тараса Шевченка / П.І. Зайцев. – К.: Обереги, 2004. – 480 с.

1692017ксх

Талановита монографія видатного шевченкознавця Павла Зайцева своєчасно не дійшла до свого основного читача. Внаслідок драматичного перебігу подій в Україні ця, єдина у своєму роді, правдива біографія Тараса Шевченка була неприйнятною для цензурних приписів різної, часом протилежної орієнтації.
Книга розкриває і утверджує перед читачем новий, нетрадиційний образ Шевченка. Написана з глибокою любов’ю до поета, дослідженню життя і творів якого професор Павло Зайцев присвятив усю свою довгорічну діяльність ученого, це видання дає зразок справді вільного, неупередженого, об’єктивного вивчення.

8
К56

Ковтун, Юрій Іванович. Тарасові музи / Ю.І. Ковтун. – К.: Україна, 2003. – 207 с.: іл.

1685167 ксх

У науково-популярній книзі розповідається про жіноцтво, яке оточувало Тараса Шевченка, про його сердечні почуття, його музи, що надихали великого поета й художника на створення геніальних поезій, невмирущих полотен, про музу всього його життя, якою була для нього Україна. В додатку:  листи Т.Г. Шевченка до коханих жінок.


Н19

Назаренко, Михайло Йосипович. Поховання на могилі (Шевченко, якого знали) / М.Й. Назаренко. – К.: Сварог, 2006. – 688 с.

1704207 ксх

Шевченко – пророк, але що саме він пророкував? Шевченко безсмертний, але яким є його потойбічне життя?
«Поховання на могилі» - найповніше зібрання народних переказів про Шевченка, «паралельна біографія» Кобзаря, несподівана і захоплююча.

8
П 21

Пахаренко, Василь Іванович. Тарас Шевченко / В.І. Пахаренко. – К.: ТОВ «Атлант ЮЕмСІ», 2007. – 95 с.: іл. – (Стозір’я . Б-ка укр. Родини: Письменники. Живописці. Скульптори. Графіки)

1746569 ксх.

Нарис присвячено визначному українському поетові й художнику Тарасові Шевченку, який найглибше й художньо найдосконаліше розкрив українську душу, осмислив минуле, сучасне й майбутнє України, став могутнім джерелом національної свідомості, символом України.


О-36
Огієнко, Іван (Митрополит Іларіон). Тарас Шевченко / І. Огієнко. – К.: Наша культура  і наука, 2002. – 440с.: іл.
1686883 ксх

«Тарас Шевченко» - одна з небагатьох книг Івана Огієнка, яку він писав усе своє життя, але так і не довів свій творчий задум до кінця. Створені в еміграції, сотні рукописних сторінок повернулися на Батьківщину лише тепер – більше ніж через чотири десятиліття після написання і через тридцять літ після смерті автора. Це видання стане своєрідним відкриттям для сучасного шевченкознавства.
Зважаючи на новизну, емоційність і доступність викладу, авторські знахідки і відкриття, нинішній український читач мимоволі сприйме цю унікальну книгу не лише розумом, а й душею і серцем.

8
Ч-18

Чанін С.В. Великий рід великої людини: науково-популярний нарис / С.В. Чанін. – К.: ТОВ «ЕЛІБРЕ», 2008. – 160 с.

1724015 ксх

У цій книзі, використовуючи документальні та мемуарні джерела, автор спробував відстежити поворотні моменти в долі українського класика, прагнув виявити, наскільки це було можливо, маловивчені лінії двоюрідних родичів поета і тим самим доповнити вже наявні дані генеалогічних досліджень
У 2-ій частині книги представлено історичне дослідження про рідного брата Г.І. Шевченка – Омеляна, переведеному в херсонський маєток В.В. Енгельгардта близько 1820 року. Показані долі людей, які належать до роду Омеляна Івановича Шевченка


Ч-81

Чуб, Дмитро Васильович. Живий Шевченко: біографічні та літературознавчі оповіді / Д.В. Чуб. – К.: Ярославів Вал, 2005. – 200 с.

1694612 ксх

Автор цього видання – український письменник з Австралії Дмитро Нитченко (Чуб). Багато років присвятив він вивченню життєвого і творчого шляху великого поета, зібрав чимало невідомих фактів з його біографії. Дослідник прагнув розкрити образ Тараса Шевченка, показати яким він був у повсякденному житті, які мав смаки, уподобання, характер. Чимало сторінок присвячено також творчості Шевченка-поета і Шевченка-художника.

II Розділ. Невмируще слово Кобзаря

«Твори Шевченка переживуть віки і вічно будитимуть у серцях людей благородні великі почуття».
Костянтин Станіславський

Попри вкрай несприятливі життєві умови, Шевченко залишив значний за обсягом, а головне – геніальний за змістом доробок:

  • збірка поетичних творів «Кобзар»;
  • дев’ять повістей російською мовою («Художник», «Наймичка», «Варнак», «Княжна», «Музикант», «Нещасний», «Капітанша», «Близнята», «Прогулянка з задоволенням і не без моралі»);
  • п’єса «Назар Стодоля» (тексти ще кількох драм «Наречена», «Микита Гайдай» - не збереглися);
  • щоденник під назвою «Журнал»;
  • літературно-критична праця – передмова до нездійсненого видання «Кобзаря» 1847 р.

У творчості Т.Г. Шевченка можна виділити чотири періоди:

  • 1837 – 1843 – рання творчість;
  • 1843 -1847 – період «Трьох літ»;
  • 1847 -1857 – період заслання;
  • 1857 – 1861 – пізній період.

8
Б24

Барабаш, Юрій Якович. Тарас Шевченко: імператив України. Історіо- й націософська парадигма / Ю.Я. Барабаш. – К.: Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2004. – 181с.

1718975 ксх

Предметом розгляду автора є ідейно-художня парадигма України у творчості Тараса Шевченка як осереддя і поетичне втілення імперативу історичного призначення українства, чинник його національної самосвідомості, змагань до незалежності, розвою національної культури. Книга містить статті про історіософію, націософію, релігійно-етичні засади Шевченка; окремі студії присвячено аналізові його «петербурзького тексту», містерії «Великий льох» і повісті «Художник» у літературному й духовному контексті доби.

8
В42

Видання творів Тараса Шевченка та графічної Шевченкіани: каталог / упоряд.: М.Корнійчук, Г. Карпінчук, Н. Глоба, Л. Парійська. – К.: ПУЛЬСАРИ, 2011. – 175 с.: іл.

1737535 ксх

У каталозі відображено видання поетичних, прозових і мистецьких творів Т.Г. Шевченка, а також зібрання графічної Шевченкіани Музею книги і друкарства України.

8
Є 92

Єфремов, Сергій Олександрович. Шевченкознавчі студії / С.О. Єфремов. – К.: Україна, 2008. – 365с.

1723992 ксх

Серед науковців – дослідників творчості Тараса Шевченка, які першими зайнялися ґрунтовним вивченням його літературної спадщини, чільне місце належить видатному історику української літератури, критику, публіцисту, культурно-громадському діячеві Сергію Єфремову (1876 - 1939).
До видання ввійшли вперше зібрані разом його шевченкознавчі твори (від 1899р. до арешту в 1929-му) – як фундаментальні наукові праці, так і оригінальні розвідки, полемічні статті, рецензії на тогочасні публікації, що стосуються життя і творчості Кобзаря.

8
К50

Клочек, Григорій Дмитрович. Поезія Тараса Шевченка: сучасна інтерпретація / Г.Д. Клочек. – К.: Освіта, 1998. – 237с.

1739423 ксх

У посібнику із застосуванням новітніх методів аналізу ґрунтовно досліджені основні поетичні твори Тараса Шевченка. Кобзар постає і як жива людина, і як Пророк українського народу.

8
Л33

Лебідь, Євгенія Михайлівна. Метатекст поезії Тараса Шевченка та українська література: давня і нова доба / Є.М. Лебідь. – К.: Наукова думка, 2012. – 169 с.

1745682 ксх

Монографія присвячена дослідженню мета тексту поетичної спадщини Т.Шевченка та її зв’язку з українською літературою давньої та нової доби. Основну увагу приділено образно-тематичним константам (тема свободи волі, христологічні мотиви, образи духовного лідера, страждаючої матері, воїна-захисника). Також у праці досліджено мета текстову модель в українській літературі та в поетичній творчості Т. Шевченка, що засвідчує над текстовий характер, багаторівневу структуру авторської роботи над твором; проаналізовано його художні переклади «Слова о полку Ігоревім», представлені як метатексти.


Р88

Русанівський, Віталій Макарович. У слові – вічність: (Мова творів Т.Г. Шевченка) / В.М. Русанівський. – К.: Наукова думка, 2002. – 240 с.

1672546 ксх

В книзі розглядаються такі питання: на якій діалектній базі формувалася поетична мова Т. Шевченка, щоб потім стати основою загальнонаціональної літературної мови; як із кріпака наш поет піднявся до високоерудованої людини свого часу; джерела творчості Кобзаря. Також містить відомості про символи, які пронизують творчість Т. Шевченка, про специфіку інших жанрів його літературної (і не тільки!) творчості.


С50

Смілянська, Валерія Леонідівна, Чамата, Ніна Павлівна. Структура і смисл: спроба наукової інтерпретації поетичних текстів Тараса Шевченка: монографія / В.Л. Смілянська, Н.П. Чамата. – К.: Вища школа, 2000. – 206 с.

1665341 ксх

     Монографія складається з коротких нарисів про лірику та поеми Тараса Шевченка – вершинні надбання української культури. Мета дослідження – науково підтвердити досконалість Шевченкової поезії і водночас показати механізм функціонування літературного твору, специфічної художньої організації поетичного тексту, завдяки якій він стає явищем мистецтва.


Ф83

Франко, Іван Якович. Шевченкознавчі студії / І.Я. Франко. – Львів: Світ, 2005. – 472с.

1710674 ксх

     У книзі вперше в Україні зібрано шевченкознавчі студії Івана Франка, які друкувалися від 80-х років XIX ст. до перших десятиліть XX ст. в українських, польських, німецьких та ін. виданнях. Згруповані в одному виданні шевченкознавчі праці І Франка відображають еволюцію його поглядів, а також дають змогу глибше осягнути ідейно-тематичні та образно-стильові особливості поезії Т. Шевченка, історичне значення художнього досвіду великого поета в українській і світовій літературі.

8
Ц28

Цвілюк, Семен Антонович. Історична мудрість Великого Кобзаря. Історизм і соціально-політичний вимір епічних творів Тараса Шевченка / С.А. Цвілюк. – Одеса: Маяк, 2008. – 312с.

1724634 ксх

      У виданні аналізуються епічні твори Т.Г. Шевченка, у яких з надзвичайною силою поетичного осмислення і зображення подано сторінки героїчної й глибоко драматичної минувшини українського народу, його боротьбі за національну свободу.

III Тарас Шевченко у світовому просторі

«Наш Кобзар – це унікальне явище не тільки в поезії, в духовному житті України, а й у світовій культурі».

Юрій Ковтун

8
Б82

Борітеся – поборете! Пропам’ятна книжка з нагоди відкриття пам’ятника Т. Шевченкові в Сиракузах / упоряд. М.Дупляк. – Сиракузи, Нью-Йорк, 2010. – 225с.

1658172 ВІЛ

Українські поселенці привезли з собою до Сполучених Штатів велику пошану до свого національного пророка та всюди дбали про те, щоб здійснювати його заповіти, зберігати Шевченкове слово. Коли ж траплялася можливість, то старалися увіковічнити ім’я Кобзаря у назвах вулиць і доріг; ставили йому пам’ятники тощо. Саме ця активність на терені стейту Нью-Йорк, та й не тільки, досліджується у цьому виданні.
Чимало місця у книжці присвячено друкованому Шевченковому слову в англомовному світі та його публікаціям англійською мовою; бібліографії шевченкознавства тощо.

8
М48

Мельниченко, Володимир Юхимович. Тарас Шевченко в Москві / В.Ю. Мельниченко. – К.: Либідь, 2009. – 738с.: іл.

1730952 ксх

    У книзі розкрито малодосліджену сторінку Шевченкової біографії – поетове перебування в Москві у 1844, 1845, 1858 і 1859 роках. Автор змальовує життя тодішньої Москви в усіх його побутових і культурних подробицях, подає портрети «освічених москвичів» - знайомих Шевченка та життєписи його друзів Осипа Бодянського й Михайла Щепкіна.
Видання щедро ілюстроване Шевченковими графічними і живописними творами, архівними фотографіями, багато з яких публікуються вперше.

8У4
Ф95

Фурніка, Віталій Петрович. Кобзар за Гімалаями: Творчість Т.Г. Шевченка в Індії та Шрі Ланці. – К.: Дніпро, 1989. – 310с.

1540227 ксх

      Творчість Тараса Шевченка – національної гордості і слави України – знає весь світ.
Ця книжка – розповідь про те, як шанують Тараса Шевченка та його художню спадщину в Індії та Шрі Ланці. Народам цих країн близьке й дороге все, чим сповнені безсмертні твори українського генія: любов до Вітчизни, заклик до єднання, братерства, гуманізм, преклоніння перед Жінкою-Матір’ю, прагнення до Істини, Краси, Справедливості.

8
Ш 37

Шевченко і світ: Літературно-критичні статті / упоряд. Д.С. Наливайко. – К.: Дніпро, 1989. – 316 с.

1531771 ксх

У збірнику йдеться про світову славу Т.Г. Шевченка. Автори простежують, як відкривали, сприймали, перекладали, інтерпретували творчість геніального українського поета в слов’янському світі, Західній Європі, Латинській Америці та інших регіонах.

8У4
Ш 37


Шевченкова дорога в Білорусь: літературно-публіцистичний збірник / упоряд. Р.М. Лубківський. – Львів: Світ, 2004. – 272 с.

1690265 ксх

Літературно-публіцистичний збірник присвячено відзначенню Року Т.Г. Шевченка в Білорусі. Вміщено офіційні матеріали, а також твори провідних білоруських поетів про Великого Кобзаря, переклади білоруською мовою «Заповіту», літературознавчі статті про зв’язки Т.Г. Шевченка з Білоруссю.
Книга проілюстрована малюнками Т.Г. Шевченка віленського періоду, фотокопіями автографів класиків білоруської літератури, репродукціями їхніх публікацій про Кобзаря, фоторепортажами про заходи, проведені в рамках Року Тараса Шевченка в Білорусі.

IV. Життя Тараса Шевченка в творах художньої літератури

«Історія мого життя становить частину історії моєї Батьківщини».

Т.Г. Шевченко

У2
Д20

Дарда, Володимир Іванович. Його кохана / В.І. Дарда. – К.: Рад. письменник, 1964. – 298с.

562366 АХЛ

Взаємини між молодим Шевченком і княжною Варварою Рєпніною – цікава сторінка з біографії великого Кобзаря.
Про це й розповідається в повісті В.І. Дарди «Його кохана». Поклавши в основу сюжету відомий лист В. Рєпніної до свого швейцарського наставника Ейнара, автор глибоко психологічно й хвилююче розкриває весь трагізм стосунків між великим поетом і княжною Варварою – людиною світлої, благородної душі.
Княжна палко покохала колишнього кріпака, але почуття те лишилося неподіленим.

У2
Д20

Дарда, Володимир Іванович. Переяславські дзвони / В.І. Дарда. – К.: Рад. письменник, 1990. – 415 с.: іл.

1556295 АХЛ

      Український письменник Володимир Дарда неодноразово звертався до шевченківської теми, зокрема він автор повісті «Його кохана» - про приїзд Кобзаря на Україну 1843 року, перебування його в Яготині, знайомство з княжною Варварою Рєпніною.
Роман «Переяславські дзвони» - про другий приїзд Т.Г. Шевченка на Україну в 1845 році, зокрема про перебування у Переяславі в його доброго знайомого лікаря Андрія Осиповича Козачковського.

У2
І-18

Іваненко, Оксана Дмитрівна . Тарасові шляхи: Роман / О.Д. Іваненко. – К.: Веселка, 1989. – 758 с.: іл.

1523215 АХЛ

Роман української письменниці, лауреата Державної премії УРСР імені Т.Г. Шевченка, Республіканської літературної премії імені Лесі Українки про великого поета українського народу Тараса Григоровича Шевченка.

У2
С50

Смілянський, Леонід Іванович. Поетова молодість: Роман / Л.І. Смілянський. – К.: Дніпро, 1984. – 412 с.: іл.

1387985 АХЛ 

      Історико-біографічний роман українського письменника Леоніда Смілянського присвячений великому українському поету Т.Г. Шевченко.Твір охоплює десятирічний період (1837 - 1847), що передував арешту і засланню поета.

У2
Т82

Тулуб, Зінаїда. В степу безкраїм за Уралом: роман / З. Тулуб. – К.: Державне видавництво художньої літератури, 1964. – 509 с.

553463 АХЛ

      Тема цієї книги – страждання й боротьба сильної, духовно багатої людини в умовах царського заслання в напівдиких степах Казахстану.
Зінаїда Тулуб у властивій їй інтригуючій манері розповідає про важкі випробування, що випали на долю славетного Кобзаря.  
Дія відбувається то в умовах страхітливої царської казарми, то в салоні генеральського дому, в розкішній юрті багатого казахського бая чи на шхуні першодослідника Аральського моря.

Література до книжкової виставки «Голос душі українського народу»

  1. Астаф’єв О. Поезія Тараса Шевченка в польських перекладах XX століття // Слово і час. – 2013. - №2. – с.13-22.
  2. Барабаш Ю. Тарас Шевченко: імператив України. Історіо- й націософська парадигма / Ю. Барабаш. – К.: Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2004. – 181с.
  3. Бігун О. Мова як еманація святості: церковнослов’янізми Тараса Шевченка крізь призму семіозису // Слово і час. – 2013. - №8. – с.72-77.
  4. Бойко В. Історія України в містерії «Великий льох» Т. Шевченка // Українська література в загальноосвітній школі. – 2011. - №2. – с. 24-26.
  5. Большаков Л.Н. Оренбургская Шевченковская энциклопедия. Тюрьма. Солдатчина. Ссылка: энциклопедия одинннадцати лет 1847 – 1858 / Л.Н. Большаков. – Оренбург: Печ. дом «Димур», 1997. – 516с.
  6. Борисенко В. Малярська спадщина Тараса Шевченка в контексті візуальної антропології // Народна творчість та етнологія. – 2013. - №3. – с. 48-51.
  7. Борітеся – поборете!Пропам’ятна книжка з нагоди відкриття пам’ятника Т.Шевченкові в Сиракузах / упоряд. М. Дупляк. – Сиракузи; Нью-Йорк, 2010. – 225с.
  8. Боронь О. Поетика повісті Тараса Шевченка «Прогулка с удовольствием и не без морали» (текст, контекст, інтертекст) // Слово і час. – 2012. - №3. – с. 59-69.
  9. Боронь О. Тарас Шевченко під судом драматурга // Слово і час. – 2010. - №10. – с. 113-115.
  10.  Брижицька С. Життя і слово українця для українців. Тарас Шевченко і становлення національної ідентичності українців за матеріалами книг вражень на його могилі 1896 – 1926 рр. – К., 2006. – 294с.
  11.  Видання творів Тараса Шевченка та графічної Шевченкіани: каталог / упоряд.: М. Корнійчук, Г. Карпінчук, Н. Глоба, Л. Парійська. – К.: ПУЛЬСАРИ, 2011. – 175с.: іл.
  12.  Видання творів Тараса Шевченка у фондах Шевченківського національного заповідника: каталог / упоряд.: О.О. Солопченко, Л.Г. Сіленко. – К.: Криниця, 2004. – 362с.
  13.  Генералюк Л. Гіпотипозис у творчості Шевченка – визначальний засіб моделювання візуального образу України // Слово і час. – 2009. - №3. – с.3 – 19.
  14.  Генералюк Л. Код образотворчого мистецтва у слові Шевченка: колористика // Слово і час. – 2013. - №2. – с. 3-13.
  15.  Генералюк Л. Нотатки до психологічних студій над Шевченком і його творчістю // Слово і час. – 2012. - №5. – с. 3 -19.
  16. Генералюк Л. Універсалізм Шевченка: взаємодія літератури і мистецтва / Л. Генералюк. – К.: Наукова думка, 2008. – 544с.
  17.  Гончарук П. Українська соціальна і національна свобода у творчості Т.Г. Шевченка (до 195-річчя від дня народження Великого Кобзаря) // Київська старовина. – 2008. - №6. – с.152-166.
  18.  Грица С. Три складові фольклорної проекції в поезії Тараса Шевченка // Народна творчість та етнологія. – 2013. - №3. – с.34-39.
  19. Даниленко І. «Світе ясний! Світе тихий!» Тараса Шевченка: до питання про ідейно-художню специфіку твору // Київська старовина. – 2007. - №1. – с. 97-103.
  20.  Дарда В.І. Його кохана / В.І. Дарда. – К.: Рад. письменник, 1964. – 298с.
  21.  Дарда В.І. Переяславські дзвони / В.І. Дарда. – К.: Рад. письменник, 1990. – 415с.
  22.  Дзюба І.М. Тарас Шевченко: життя і творчість / І.М. Дзюба. – К.: Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2008. – 718с.
  23.  Деякі проблеми сучасного шевченкознавства. – Харків: Вища школа, 1989. – 119с.
  24.  Дига Н., Юхименко І. Вивчення творів Т.Шевченка фантастичного спрямування на факультативних заняттях у 10-11 класах: діалогічний аспект // Українська література в загальноосвітній школі. – 2011. - №3. – с. 32-35.
  25.  Доля: книга про Тараса Шевченка в образах та фактах / упоряд.: В. Шевчук. – К.: Дніпро, 1993. – 779с.
  26.  Єфремов С.О. Шевченкознавчі студії / С.О. Єфремов. – К.: Україна, 2008. – 365с.
  27.  Жулинський М. Іменем Шевченка, в ім’я Шевченка // Слово і час. – 2013. - №4. – с.3-16.
  28.  Жур П.В. Дума про Огонь: з хроніки життя і творчості Тараса Шевченка / П.В. Жур. – К.: Дніпро, 1985. – 434с.
  29.  Забужко О. Шевченків міф України. Спроба філософського аналізу / О.Забужко. – К.: Факт, 2006.- 148с. – (Серія: Висока полиця)
  30.  Завадка Б. Серце чистеє подай:  Проблеми релігії у творчості Т. Шевченка / Б.Завадка. – Львів, 1993. – 159с.
  31.  Задорожний В. Про одне слово із Шевченкового лексикону // Слово і час. – 2012. - №5. – с.29-36.
  32.  Зайцев П. Життя Тараса Шевченка / П. Зайцев. – К.: Обереги, 2004. – 480с.
  33.  Зленко Г. Автопортрет (З книги життя Тараса Шевченка) // Кур’єр Кривбасу. – 2006. - №200 (липень). – с.133-149.
  34.  Зорівчак Р. Сприйняття особистості та творчості Тараса Шевченка у Великій Британії // Всесвіт. – 2011. - №5-6. – с.215-227.
  35.  Іваненко О.Д. Тарасові шляхи: роман / О.Д. Іваненко. – К.: Веселка, 1989. – 758с.
  36.  Іванишин П. Художній світ: трансформація мегаобразів Тараса Шевченка у поезії вісниківців // Українська література в загальноосвітній школі. – 2012. - №3. – с.4-10.
  37.  Ільницький М. Еміграційне шевченкознавство: спектр інтерпретацій // Слово і час. – 2012. - №3. – с.47-59.
  38.  Кирилюк З. Російські повісті Т.Шевченка (до історії створення) // Слово і час. – 2008. - №3. –с.25-32.
  39.  Клочек Г.Д. Поезія Тараса Шевченка: сучасна інтерпретація / Г.Д. Клочек. – К.: Освіта, 1998. – 237с.
  40.  Ковтун Ю.І. Тарасові музи / Ю.І. Ковтун. – К.: Україна, 2003. – 207с.
  41.  Конкорданція поетичних творів Тараса Шевченка. В 4 Т. / Олег Ільницький, Юрій Гавриш. – New York: Shevchenko Scientific Society, USA, 2001.
  42.  Лебідь Є.М. Метатекст поезії Тараса Шевченка та українська література: давня і нова доба / Є.М. Лебідь. – К.: Наукова думка, 2012. – 169с.
  43.  Лепкий Б. Про життя і твори Тараса Шевченка / Б. Лепкий. – К.: Україна, 1994. – 173с.: іл.
  44.  Лубківський Р. Богорівний – бо правдомовний: Тарас Шевченко і сучасність / Р. Лубківський. – Львів, 2002. -19с.
  45.  Майстренко М.І. Шевченко і античність: літературознавчий нарис / М.І. Майстренко. – Одеса: Маяк, 1992. – 294с.
  46.  Меленчук О. Коментування персоналій у листуванні та щоденнику Т. Шевченка: досвід С. Єфремова // Слово і час. – 2011. - №5. – с.65-72.
  47.  Мельниченко В.Ю. Тарас Шевченко в Москві / В.Ю. Мельниченко. – К.: Либідь, 2009. – 738с.: іл.
  48.  Меншиков І.І., Підмогильна Н.В. Поетичне слово Кобзаря: словник лексичних компонентів атрибутивних конструкцій / І.І. Меншиков, Н.В. Підмогильна. – К.: ДП «Дирекція ФВД», 2008. – 210с.
  49.  Михайлин Л.І. Достоєвський і Шевченко: науково-літературне есе / Л.І. Михайлин. – Х.: Видавець, 1994. – 68с.
  50.  Мовчанюк В.П. Медитативна лірика Т.Г. Шевченка / В.П. Мовчанюк. – К.:. Наукова думка, 1993. – 146с.
  51.  Мушинка М. Чотири празькі видання творів Тараса Шевченка періоду Другої світової війни // Народна творчість та етнологія. – 2013. - №3. – с.7-14.
  52.  Назаренко М.Й. Поховання на могилі (Шевченко, якого знали) / М.Й. Назаренко. – к.:. Сварог, 2006. – 688с.
  53.  Неділько Г.Я. Тарас Шевченко: життя і творчість / Г.Я. Неділько. – К.: Рад. школа, 1988. – 247с.
  54.  Новиченко Л.М. Тарас Шевченко – поет, борець, людина / Л.М. Новиченко. – К.: Дніпро, 1982. – 175с.
  55.  Огієнко І. (Митрополит Іларіон). Тарас Шевченко / І. Огієнко. – К.: Наша культура і наука, 2002. – 440с.: іл.
  56.  Парфенюк О., Якобчук І. Шевченка світ – сплетіння ліній (сценарій свята) // Українська література в загальноосвітній школі. – 2013. - №2. – с.15-18.
  57.  Пахаренко В.І. Тарас Шевченко / В.І. Пахаренко. – К.: ТОВ «Атлант ЮЕмСІ», 2007. – 95с.: іл. – (Сер.: Стозір’я. Б-ка укр. Родини: Письменники. Живописці. Скульптори. Графіки).
  58.  Погребенник В. Історичні й філософські акорди поезії Тараса Шевченка // Українська література в загальноосвітній школі. – 2008. - №2. – с.2-5.
  59.  Русанівський В.М. У слові вічність: (Мова творів Т.Г. Шевченка) / В.М. Русанівський. – К.: Наукова думка, 2002. – 240с.
  60.  Сергієнко Г.Я. Т.Г. Шевченко і Кирило-Мефодіївське товариство / Г.Я. Сергієнко. – К.: Наукова думка, 1983. – 205с.
  61.  Смілянська В. Композиція ліро-епічних творів Шевченка // Слово і час. – 2008. - №3. – с.33-39.
  62.  Смілянська В.Л. «Святим огненним словом…». Тарас Шевченко: поетика / В.Л. Смілянська. – К.: Дніпро, 1990. – 290с.
  63.  Смілянська В.Л., Чамата Н.П. Структура і смисл: спроба наукової інтерпретації поетичних текстів Тараса Шевченка / В.Л. Смілянська, Н.П. Чамата. – К.: Вища школа, 2000. – 206с.
  64.  Смілянська В. Шевченкова романтична поема: система індивідуальних жанрових модифікацій // Слово і час. – 2010.- №6. – с.3-20.
  65.  Смілянський Л.І. Поетова молодість: роман / Л.І. Смілянський. – К.: Дніпро, 1984. – 412с.
  66.  СтаровойтенкоІ. Повний «Кобзар» Т. Шевченка (1907 – 1908 рр. видань) у листуванні П. Стебницького з Є. Чикаленком // Слово і час. – 2008. - №3. – с.17-25.
  67.  Стельмах Б. Євангеліє від Тараса / Б.Стельмах. – Львів, 2005. – 43с.
  68.  Степовик Д. Віра Тараса Шевченка: деякі контроверсії // Народна творчість та етнологія. – 2013. - №3. – с.21-33.
  69.  Степовик Д. Християнство і Шевченко // Київська старовина. – 1994. - №2. – с.27-33.
  70.  Сулима В. Морфологія «Снів» Тараса Шевченка в контексті біблійних оніричних пророцтв // Слово і час. – 2011. - №3. – С.12-20.
  71.  Тарас Шевченко і Крим: енциклопедичний довідник / упоряд. Г.А. Рудницький. – Сімферополь: Таврія, 2001. – 288с.
  72.  Тарас Шевченко і народна культура: збірник праць міжнародної (35-ї) наукової шевченківської конференції: 20-22 квітня 2004 року. Кн.1 / Ред кол. В.Л. Смілянська (голова), М.Г. Жулинський, В.С. Бородін та ін. – Черкаси: Брама-Україна, 2004. – 264с.
  73.  Тарас Шевченко і народна культура: збірник праць міжнародної (35-ї) наукової шевченківської конференції: 20-22 квітня 2004 року. Кн.2 / Ред кол. В.Л. Смілянська (голова), М.Г. Жулинський, В.С. Бородін та ін. – Черкаси: Брама-Україна, 2004. – 344с.
  74.  Теми і мотиви поезії Тараса Шевченка / Ю.Барабаш, О. Боронь, І. Дзюба; НАН України; Ін-т літ. ім. Т.Г. Шевченка. – К.:. Наукова думка, 2008. – 374с.
  75.  Ткачук О.М. Інтертекст поеми «Кавказ» Тараса Шевченка: прометеїзм в орієнтальному дискурсі / О.М. Ткачук. – Тернопіль: Медобори, 2012. – 131с.
  76.  Товкайло Р. Книга Книг або Таємниця Шевченкового «Кобзаря» / Р. Товкайло. – Переяслав-Хмельницький, 2008. – 122с.
  77.  Тулуб З. В степу безкраїм за Уралом: роман / З. Тулуб. – К.: Державне видавництво художньої літератури, 1964. – 509с.
  78.  Ушкалов Л. «Естетика» Лібельта як дзеркало філософії Шевченка // Слово і час. – 2011. - №3. – с.20-32.
  79.  Федченко П.М. Шевченко Тарас Григорович / П.М. Федченко. – К.: Наукова думка, 1989. – 304с.
  80.  Франко І.Я. Шевченкознавчі студії / І.Я. Франко. – Львів: Світ, 2005. – 472с.
  81.  Фурніка В.П. Кобзар за Гімалаями: Творчість Тараса Шевченка в Індії та Шрі Ланці. – К.: Дніпро, 1989. – 310с.
  82.  Харчук Р. Поетичний краєвид Тараса Шевченка: значення і сенс // Слово і час. – 2013. - №1. – с.46-51.
  83.  Цвілюк С.А. Історична мудрість Великого Кобзаря. Історизм і соціально-політичний вимір епічних творів Тараса Шевченка / С.А. Цвілюк. – Одеса: Маяк, 2008. – 312с.
  84.  Чабан С. Тема жіночої долі у творчості Тараса Шевченка // Українська література в загальноосвітній  школі. – 2013. - №2. – с.14-15.
  85.  Чалата Н. Графіка поетичного тексту Шевченка // Слово і час. – 2008. - №3. – с.39-45.
  86.  Чанін С.В. Великий рід великої людини: науково-популярний нарис / С.В. Чанін. – К.: ТОВ «ЕЛІБРЕ», 2008. – 160с.
  87.  Чуб Д. Живий Шевченко: біографічні та літературознавчі оповіді / Д. Чуб. – К.: Ярославів Вал, 2005. – 200с.
  88.  Шаповал М. Драма про Шевченка: інтермедійний ключ розуміння // Слово і час. – 2013. - №8. –с.65-71.
  89.  Шевченкіана в екслібрисі: альбом / упоряд. В.І. Хворост. – Дніпропетровськ: Січ, 1993. – 166с.: іл.
  90.  Шевченкіана Придніпров’я : статті, нариси, поезія, проза, есеї, інтерв’ю / упоряд. Л.Степовичка, М. Чабан. – Дніпропетровськ: АРТ-Прес, 2008. – 440с.
  91.  Шевченко Т.Г. Повне видання творів. Т.1. Поезії 1837 – 1859 / Т.Г. Шевченко. – Чікаго: Вид-во М. Денисюка, 1959. – 352с.
  92.  Шевченко Т.Г. Повне видання творів. Т.2. Поезії 1843 – 1847 / Т.Г. Шевченко. – Чікаго: Вид-во М. Денисюка, 1961. – 309с.
  93.  Шевченко Т.Г. Повне видання творів. Т.3. Поезії 1847 – 1850 / Т.Г.  Шевченко. – Чікаго: Вид-во М. Денисюка, 1959. – 390с.
  94.  Шевченко Т.Г. Повне видання творів. Т.4. Поезії 1857 – 1861. – З додатком поезії і поем та інших редакцій 1845 – 1860 / Т.Г. Шевченко. – Чікаго: Вид-во М. Денисюка, 1962. – 399с.
  95. Шевченко Т.Г. Повне видання творів. Т.5. «Назар Стодоля» та різні твори / Т.Г. Шевченко. – Чікаго: Вид-во М. Денисюка, 1959. – 302с.
  96. Шевченко Т.Г. Повне видання творів. Т.6. Повісті та оповідання / Т.Г. Шевченко. – Чікаго: Вид-во М. Денисюка, 1959. – 335с.
  97.  Шевченко Т.Г. Повне видання творів. Т.7. повісті й оповідання. Княгиня. Музика. Нещасний. Капітанша / Т.Г.  Шевченко. – Чікаго: Вид-во М. Денисюка, 1959. – 326с.
  98.  Шевченко Т.Г. Повне видання творів. Т.8. Повісті. Близнята. Мандрівка з приємністю та й не без моралі / Т.Г.  Шевченко. – Чікаго: Вид-во М. Денисюка, 1960. – 381с.
  99.  Шевченко Т.Г. Повне видання творів. Т.9. Журнал. (Щоденні записки) / Т.Г.  Шевченко. – Чікаго: Вид-во М. Денисюка, 1960. – 357с.
  100.  Шевченко Т.Г. Повне видання творів. Т. 10. Листи / Т.Г.  Шевченко. – Чікаго. – Вид-во М. Денисюка, 1960. – 401с.
  101. Шевченко Т.Г. Т.11. Шевченко – маляр, гравер і скульптор / Т.Г.  Шевченко. – Чікаго: Вид-во М. Денисюка, 1963. – 351с.
  102. Шевченко Т.Г. Т12. поезії Шевченка чужими мовами / Т.Г. Шевченко. – Чікаго: Вид-во М. Денисюка, 1963. – 455с.
  103. Шевченко Т.Г. Повне видання творів. Т.13. Шевченко і його творчість. Збірник праць і статей / Т.Г. Шевченко. – Чікаго: Вид-во М. Денисюка, 1963. – 301с.
  104. Шевченко Т.Г. Повне видання творів. Т.14. Показчик видань Шевченкових творів. Першодруки й окремі видання та список літератури про них / Т.Г. Шевченко. – Чікаго: Вид-во М. Денисюка, 1961. – 505с. 
  105.  Шевченко і світ: літературно-критичні статті / упоряд. Д.С. Наливайко. – К.: Дніпро, 1989. – 316с.
  106.  Шевченко-художник: альбом репродукцій. – К.: Мистецтво, 1963. – 44л.іл. + 33с.
  107.  Шевченкова дорога в Білорусь: літературно-публіцистичний збірник / упоряд. Р.М. Лубківський. – Львів: Світ, 2004. – 272с.
  108.  Шевченкова Криниця: збірник афоризмів із творів Тараса Шевченка / упоряд.: В. Дорошенко, Т.В. Майданович. – К.: Криниця, 2003. – 288с. – (Серія: Скарби Тарасової Гори).
  109.  Штонь Г. Т.Г. Шевченко та І.Я. Франко. Поетичні візії України. Онтологічна спільність та відмінність // Слово і час. – 2008. - №3. – с.12-17.
  110.  Шубравська М. Весільні обряди у творчості Т.Г. Шевченка. Гаптування рушників і сватання // Народна творчість та етнографія. – 1983. - №2. – с.42-49.
  111.  Яблонська О. Поетична творчість Т. Шевченка у світлі етнопсихології // Слово і час. – 2011. - №4. – с.108
  112.  Яременко В.І. Історіософський зміст Шевченкових «Гайдамаків» (до 170-річчя виходу поеми) // Український історичний журнал. – 2011. - №2. –с.159-179.
  113.  Яцюк В.М. Шевченківська листівка як памятка історії та культури 1890-1940 / В.М. Яцюк. – К.: Криниця, 2008. – 584с.


Підготувала провідний бібліотекар відділу іноземної літератури Я. М. Стець.

На головну