library

НАУКОВА БІБЛІОТЕКА ДНУ

logo dnu
fon2

CSS Menu On Top Css3Menu.com

 

 

До 235-річчя від дня народження Григорія Федоровича Квітки-Основ’яненка
(1778-1843).

Квітка-Основ’яненко

   Народився Г.Ф. Квітка-Основ’яненко в селі Oснова під Харковом. Походив з казацько-старшинського роду.
    Дорога молодого Григорія до літературної слави виявилась звивистою й довгою. Юнак не один рік „шукав себе”.
   До 26 років він устиг побувати й армійським капітаном (практично без служби в армії), і комедійним актором-аматором, і чиновником при департаменті герольдії, та ще й брав участь у роботі з підготовки до відкриття Харківського університету (1802-1803 рр.)…
   Сучасники захоплювались багатогранністю талантів цієї людини. Відома така дружня епіграма на Основ’яненка:

Не надивуюсь я, создатель,
Какой у нас мудреный век:
Актер поэт и заседатель –
Один и тот же человек.

В.Н.Каразин

   Творча спадщина Квитки-Основ’яненка налічує близько 80 творів різних жанрів, написаних російською і українською мовами: фейлетони, комедії, оповідання, повісті, історично-художні нариси і літературно-публіцистичні статті.
   На книжковій виставці представлені широковідомі повісті та оповідання (бурлескно-реалістичні та сентиментальні) „Солдацький портрет” (1833), „Маруся” (1834), „Конотопська відьма” (1833), Сердешна Оксана”(1838), „Козир-дівка” (1838) та інші.
   Окремий розділ виставки ”Драматургія і театр” розповідає про визначну роль Г.Ф. Квітки-Основ’яненка в становленні і розвитку українського професіонального театру, в боротьбі за утвердження реалізму в драматургії і на сцені.
   Життєві джерела надавали творам Квітки силу й переконливість. Кращі драматургічні твори „Сватання на Гончарівці” (1835) та „Шельменко-денщик” (1836), сатиричний роман „Пан Халявський (1829-40) по праву належать до класичних. Вони мають багату і славну театральну історію і сьогодні знаходяться в репертуарі наших театрів.
   Заслужено високу оцінку творчості Г.Ф. Квітки-Основ’яненка давали сучасники, відзначаючи його вміння зображувати з неперевершеною природністю „пересічну” (майже не зображену до нього в літературі) українську людину.
   Запрошуємо оглянути виставку, яка експонується до 29 грудня 2013 року. 

facebookyoutube instagram


Web of Science
Scopus
springer

DW
dpa

razumkov